<< F.T.K // C.T.D_T_WUTC © WORLDUNIVERSITYCENTER.NET


Köszöntôlevél a VENYIGE 25-éves ünnepi évfordulója alkalmából.

Tisztelt Kedves Venyigések !

A VENYIGE létrejöttének 25 éves évfordulója alkalmából ôszinte szeretettel köszöntelek benneteket és ugyanakkor megértéseteket kérem hogy nem lehetek fizikailag is Itt köztetek eme ünnepi rendezvényen, melynek megvalósítása - szerintem - egy igazolása annak a ténynek, hogy a VENYIGE nemcsak volt, hanem van és mindig is létezhet amíg vannak Venyigések. Olyan Venyigések akik, nemcsak elmult - nosztalgiateli - történelemnek tekintik a VENYIGÈT, hanem ismerve annak mind venyigés-központúságú, mind az etnika-, nemzeti és az egyetemes kultúra különbözô platfórmjain és színtjein kifejtett és megvalósított eredményeit, tudják azt is, hogy szabad akaratukból befolyásolhatják annak a mai napig nyitott létfolyamatát és történelmét, Itt és Most, mint azt minden venyigés ahogy tehette és tette a VENYIGE mevalósulási folyamatának máig tartó különbözô idôszkaiban. Ezért a jelenlegi VENYIGE-venyigés találkozó egy igen fontos Venyige-történelmi eseménypillanat a VENYIGE jelene és jövôje szempontjából...

A VENYIGE immár két társadalmi rendszert derekasan átélt 25 éves erdélyi folytonosságában, de ezt a folytonosságát elsôsórban a VENYIGE szellemiségét megértô, megérteni akaró és támogató, valamint abban saját akaratából magvalósúlni akaró egyéneknek, vagyis a venyigéseknek köszönheti. Azoknak a különbözô élet- és kultúrális multtal rendelkezô embereknek, akik a nehéz, letipró, vagy másirányba terelô és csábító társadalmi körülmények között is vállalták a megpróbáltatást, vállalták azt a sokoldalú tevékenységet, amit a VENYIGE magára vállalt és megakart valósítani.
De a kitartó munka meghozta a gyümölcsét és gondolom nem tévedek hogyha álltalánosítom, hogy minden venyigés feltôldôdött egy olyan életreszóló sokszínezetû gazdag élménytartalommal, és olyan kultúrális idô- és térkereteket túlszárnyaló ismertekkel és tapsztalatokkal, amelyeket - szintén a Venyigében megszerzett - venyigés tudatosságtól vezérelve, felemelt fôvel gyümölcsöztethet, úgy Erdélyszerte mind bárhol a nagyvilágban.
A VENYIGE sokoldalú eredményeit felsorolni igen husszú lenne ezesetben, de minden eredmény egy közös és külön-külön egyéni kezdeményezés és törekvésteli kitartó munka eredményeként, valamint egymást-segítô, értékelô és egymás eredményeinek és örömének ôrvendô viszonyúlások útján - valósúlt meg.

De kik voltak az (igazi) venyigések (igazi) tanítómesterei? Azok akik, mint pld a nagy elôdeinké is, a Bartók-é, a Kodály-é vagy a Martin György-é, és még lehetne hosszasan sorolni. Azok az egyszerû, de egy olyan helyi-tôltésû egyetemes kultúrát hozdozó, ebben nap-mint-nap élô és továbbkultúrizálódó erdélyi-paraszt-kútfôk, a mi esetünkben azok a zenész- és tánckútfôk, akik a venyigésekhez hasonlóan vállalták a közös munkát, egy talán ki sem mondott vagy mondhatott közös ûgy érdekében - a hagyományos erdélyi kúltúra és az ember megmentése, valamint annak elôrelépése érdekében.
Ezeknek az Venyige-közeli kútfôknek a száma többszázra rug, ha összeszámítjuk Ôket, de tágabb értelemben ezrekrôl is lehet beszélni. Gondolom mindannyiunk nevében kifejezhetem ezalkalommal köszönetünket mindazon kútfôknek, akik valamilyen módon hozzájárúltak a VENYIGE cékitûzéseinek a megvalósításához (!) Talán megérett az idô ahhoz hogy - a közeljövôben - nyílvánosságra hozzuk ezen Venyigemestereink neveit, ismét, együtt az általuk megvalósított és továbbadott kultúrális tartalmakkal), hogy felelevenítôdjön a köztudatban Kútfô-mestereink különleges értéke és fontossága a Venyige-táncház-mozgalom nyitott megvalósulási folyamatában.

De kik is lényegében a VENYIGE hagyományos Kútfôi, Mesterei? Azokról a különbözô erdélyi etnikai csopportokhoz tartozô Kútfôkrôl van szó, akik az elmúlt évszázadok külömbözô kultúrális- társadalmi (stb) emberalakító folyamatának mai képviselôiként hórdozói, fejlesztôi és megtartói egy olyan élet- és világszemléletet tartalmazó kultúrális szellemiségnek, mely pontosan az ellenkezôje a diktatórikus és kollektivizáló-standardizáló materialista központúságú - nyugati vagy keleti - államrendszerek szemléletével. Ez a hagyományos erdélyi élet- és kultúrális szellemiség az egyéni szabad, meg a spontán megnyilvánulást, és az egyéni megvalósulást serkenti egy közösségi differenciállódott öszharmonizálódásban. Ezt tûkrözi különösen az erdélyi-magyar egyéni improvizatív néptánc- és népzenekultúra is.
Ezt az össz-szellemi-kultúrát képviselô Kútfôk voltak a táncházmozgalom és ugyanúgy a VENYIGE-mozgalom központjában álló nagyrabecsûlt példaképek.
  Ezekbôl az egyéni és kisebb-nagyobb csoportos, különbözô foklórzónákat képviselô Kútfô-forrásokból inspirálódva, valamint azok kultúrális tartalmát megismerve, elsajátítva és továbbadva teremtôdött meg a székelyudvarhelyi többfolklórzonális Venyige-táncház-kultúra, egy harmónikusan integrált és újraalkotott eredményeként a különbözô hagyományos-kútfôi és a várositáncházasok kultúrális tartalmának. Ennek a kultúrális tartalomnak a hordozói az új várositáncház-kúfôk, a Venyige-táncház-kútfôk, vagy a venyigés-kúfôk, tehát a venyigések, akik ezennel, az erdélyi népzene- és néptánchanyománylánc mai, modern, mind tudásukban és egyéniségükben, mind tudatukban kiszélesedett örökösei.
Ezt a folyamatot külömbözô képpen élte át, tapasztalta és külkönbözô mértékben merített annak tartalmából minden venyigés, de összeköt minket egy, sok olyan közösvonást hordozó venyigéstartalom, mely egy közös hovatatartozási közösségbe sodor minket, akarva nem akarva, akár a nagy egyéni külömbségtartalmak, vagy különbözô élet-, kultúrális céljaink és útjaink ellenére is.

A Venyige megvalósulási folyamatában a venyigések egy nagy mennyiségû hagyományos-kútfôi élet- és kultúrális szemlélettel telített tudást szereztek meg és örököltek. Ez a tudás még midig ott van és ott lessz mindig minden venyigésben, ha egyeseknél hosszantartó lappangó állapotban is.
Kötelezni arra valakit, hogy ezt a tudást és szellemiséget, ezt a megszerzett egyéni- és közös örökséget, tudatosan továbbadja nem lehet, de az elraktározott élményteli tudástartalom nap-mint nap megnyílvánúl részleteiben, ha akarjuk ha nem. És miért ne engedjük teljességében megnyílvánulni és miért ne választanánk egy vezérszemléletként egy olyan igazi emberi kiteljesedést (kiprobáltan) elôsegítô élet-, kultúrális modelt, mint a VENYIGE ? - pláné hogyha az már a miénk és nem nagyon találni jobbat, idôtállóbbat a nagyvilágban és mely hordozója mind a hagyományos régi, mind az áthagyományozott új kultúrális tartalom idôtlenûl egyesített szemléletének, és példamodellje lehet a mai, újat, magát- és utatkersô modern ember és társadalma számára is (?). Mindezt (jelentôs részében megvalósítva) tartalmazza a VENYIGE, melynek a venyigések voltak és lehetnek a jövôben is az egyéni és közösségi differenciált belsô és külsô egységteremtôi, hordozói, fentartói és továbbfejlesztôi.

Én ezt az élet-, kultúralis-szellemi utat választottam, ezen haladtam és haladok a jelenben is, annak ellenére hogy mind erdélyi mind svédországi tartozkodásom alatt lehetôségem volt sok más utakat megismerni és tapasztalni. És elmondhatom hogy az én fentemlített Venyige-központúságú tanítómestereim, namcsak az én közelebbi hagyományôrzô Kútfôim voltak, hanem ugyanúgy a venyigés-kútfôk, a táncházasok, a táncházasnép széles serege is. Köszönet érte Nektek venyigések és táncházasok.
Ugyanakkor el kell mondanom azt is még, hogy még a Venyige-kezdetektôl felelôsséget éreztem minden venyigés iránt - függetlenûl attól hogy mindegyik venyigés sajátelhatározásából járt a táncházba, vagy a Venyigébe. Nem akarom ezt részletezni, hogy miért, de ez érvényes most is. És gondolom azt is tudjátok hogy én kutatója is voltam és vagyok a VENYIGE-jelenségnek, és egyik fô célkitûzésem a VENYIGE-modell mind elméleti, mind gyakorlati továbbfejlesztése volt hosszú éveken keresztûl, ami a jelenben is érvényes. Ezen az uton megszerzett ismereteimet és tapasztalataimat önzetlenûl megosztom - a jövôben is - minden venyigéssel - ha valaki közületek ezt igényli (!). És ezt megteszik a többi, Udvarhelytôl közelebb vagy távolabb élô venyigések vagy nem-venyigések is, venyigések - hogyha Ti igénylitek. Legyen ez egy plussz ok arra, hogy a Venyigét folytatni...(!) Nem vagytok Ti székelyudvarhelyi venyigések magatokra hagyva. Jön a sigítség, csak akarni kell! És ez érvényes a nem Székelyudvarhelyen élô ('volt'?) venyigésekre is. Ôk is éppen úgy továbbvitték a Venyigeszellemiséget magukkal mint az anyaszékhelyi venyigések és külömbözô formákban és tartalommal gyümölcsöztethetik azt szûkebb-tágabb környezetükben sajátmaguk és mások hasznára.
     Székelyudvarhelynek, Erdélynek és a világnak szüksége van, különösen Ma, a Venyigére, az IGAZI VENYIGÉRE, és minden igazi venyigésre, amit remélhetôleg, a Nép jövôjét vezérlô politikusok is rövidesen befognak látni, komolyan venni, értékelni és a VENYIGE-venyigés szellemiséget fogják segíteni különbözô formákban érvényrejutni - mindenki hasznára és a sajátmagukéra is (!).

És végezetûl, de nem utolsó sorban, hadd kérjelek meg benneteket, hogy szenteljünk egy pár gondolatot együtt (is), mind a VENYIGE, mind az erdélyi tánchámozgalom egyik kiemelkedô személyisége elôtt, a dramatikus hírtelenséggel közülünk eltávozott Tárkányi J. János, kultúrális tevékenységének és az Ô egészemberi személye és személyisége emlékezetünkben való fentartása szándékval. (Köszönöm). Tárkányi János nékül a VENYIGE nem valósúlhatott volna meg.
 Tárkányi J. Jánosnak, mid a Venyigében, mind más kultúrális-oktatási területeken elért összeredményeinek a magasszíntû elismerése és értékelése jegyéûl az Egyetemes Kultúrtudományi Akadémia (mely lényegében a Venyigeszellemiségre és annak továbbfejlesztett többtudományi élméleteire épûlt) a NÉPMÛVÉSZET MESTERE, postmortem, kitüntetô diplomát adott - a VENYIGE 25. évfordulója alkalmából.
    A diplomát dr Szalay Zoltán, etnomuzikológus, az Egyetemes Kultúrtudományi Akadémia erdélyi képviselôje fogja átadni a Tárkányi J. János özvegyének, Tárkányi Ildikónak a Venyige-jubileum ünnepi keretei között.

S végezetûl hadd kivánjak jó szórakozást, élményteli Venyige-táncházat minden jubileumi résztvevônek s vegyétek úgy hogy én is itt vagyok, köztetek vagyok...

Kellemes karácsonyi ünnepeket és egy VENYIGE-tevékenységben is gazdag és sikeres Boldog Új Esztendôt kivánok családommal együtt minden venyigésnek és szeretteinek.

Ôszinte venyigés szeretettel és tisztelettel,
Fodor Béla Adalbert
Lund, 2002, december 20.
  A VENYIGE Népzene és Néptánc Együttesrôl >>

Távoktatási ZENE- És TÁNC AKADÉMIA,
NÉPZENE- ÉS NÉPTÁNC FAKULTÁS >>


(!) Tegye meg élete egyik legfontosbb és legnagyobb lépését az egyéni egyetemes kiteljesedése útján és legyen tagja, tanulója vagy együttmûködô partnere az
ITEK-EGYETEMNEK >>



Home | The World University | Educational-, Development System | Studies & Developement | Contacts | Applicationform | Activities & News | I.T'E.K-, TEKIA & W.U.T.E.C.S | Akademia EthnoCultura | Music and Dance Academy | Adalbert B. Fodor | VENYIGE | ITEK-Archive | Webbutique (downloads) |


Copyright © 1994/95 - 2025 © F.T.K / C.T.D_T_WUTC: I.T'E.K-, TEKIA & W.U.T.E.C.S.
© http://worlduniversitycenter.net All rights reserved.